פסוריאזיס - צ'י - יה

פסוריאזיס

פסוריאזיס זו מחלת עור כרונית אוטואימיונית.

מערכת החיסון תוקפת את תאי העור ויוצרת דלקתיות שגורמת לתאי העור להיווצר בקצב מהיר מידי עם לפני שהתאים הישנים נושרים וזה יוצר קשקשת גרד ודלקתיות בעור.

המחלה יכולה להיות גנטית ומתפרצת בעקבות סטרס נפשי טראומה או סטרס של מערכת החיסון, לקיחת סטרואידים, מחלה קשה, לפעמים מופיע אחרי חיידק סטרפטוקוק בגרון.

הנגעים אדומים עם קשקשים לבנים מורמים מהעור, לרוב זה יופיע במפרקים או בקרקפת ולפעמים גם בציפורניים אבל יכול להופיע גם באיבר המין ובמפסעות ובפנים.

זה יכול לגרד וליצור חתכים ודלקתיות.

סוגי פסוריאזיס:

פלאק (פסוריאזיס וולגריס): הסוג הנפוץ ביותר. בדרך כלל מופיעה הקשקשת על מפרקים שונים, על הקרקפת, על הברכיים ועל הציפורניים.

פסוריאזיס הפוכה (פסוריאזיס אינברסה): הקשקשת מופיעה באזורים פנימיים ובקפלים כמו בית השחי, המפשעה והטבור.

פסוריאזיס טיפתית (גוטטה): הסוג הזה של פסוריאזיס בילדים בא לידי ביטוי בנקודות אודם קטנות. היא מופיעה לרוב לאחר זיהום חריף כמו דלקת גרון שנגרמה מסטרפטוקוק.

פסוריאזיס ארתריטיק: פסוריאזיס המלוּוה בדלקת מפרקים.

פוסטולר פסוריאזיס: צורה לא שכיחה של פסוריאזיס שבה מופיעים נגעים מוגלתיים על כפות הידיים והרגליים. המוגלה אינה מכילה חיידקים ולכן אינה מידבקת.

פסוריאזיס אריתרודרמה: כל הגוף נגוע בפסוריאזיס, והעור הוא אריתמטוטי (אדום). לעיתים קרובות הרמזים היחידים המעידים על פסוריאזיס הם שינויים בציפורניים וחוסר מעורבות של הפנים. הצורה הזאת יכולה להופיע אחרי הפסקה מהירה של טיפול בסטרואידים סיסטמיים (קורטיזון שניתן דרך הפה או לווריד).

 

  • פוטותרפיה ושמש:  קרינת ה UV מאוד יעילה בטיפול במחלה, היא מעכבת את גדילת התאים ובכך מונעת דלקתיות. את הטיפול אפשר לעשות במכונות שיזוף מיוחדות או בשמש, הסיכון בשיטה הזאת היא נזקי קרינה ונזקי שמש שיכולים לגרום לסרטן העור.
  • תכשירי זפת כמו שמפו אלפוסיל גם מעקבים את התפתחות התאים אבל זה תכשיר שעשוי מנפט והוא מאוד רעיל ומסרטן.
  • טיפול סטרויידי: משחות סטרויידיות שמורידות דלקתיות מקומית יכולות להיות כעזרה ראשונה בלבד בתווח הארוך הן יכולות להזיק לעור להחליש אותו ולסדוק את העור שהופך להיות דק.
  • סטרויידים בלקיחה פנימית לוקחים כשהמצב ססטמטי לכל הגוף גם לזה יש מגוון רחב של תופעות לוואי לא רצוייות כמו בשמנה בטנית, נשירת שיער והיחלשות של מערכת החיסון.
  • תזונה: זה אחד האלמנטים החשובים ביותר בטיפול במערכת החיסון, התזונה תיהיה בהתאמה אישית לכל מטופל, בקליניקה אני מקדישה זמן רב לדבר על התאמת תזונה ותפריט מותאם אישית.

משתדלים להוריד מזונות שמגרים את מערכת החיסון ומגבירים מזונות אנטי דלקתיים כמו כורכום, אורגנו ועוד.

  • דיקור סיני: הדיקור גם מחזק ומאזן את מערכת החיסון וגם מטפל בנגעים דלקתיים. חלק מהדיקור יהיה סיסטמטי וחלק מסביב לנגעים עצמם לפי התאמה אישית לכל מטופל. משך הזמן עם המחטים הוא בין 20 דק- 40 דק.
  • צמחי מרפא: צמחי מרפא רבים מטפלים מבערכת החיסון ומונעים דלקתיות. כל מטופל מקבל מרשם צמחים שמתאים לאיבחון שלו. הצמחים יכולים להגיע בדרכים שונות באלכהול, באבקה, כצמחים יבשים לחליטה ביתית או בקפסולות. את המרשם אני שולחת לבית מרקחת מיוחד שם מכינים במעבדה את הפורמונה ושולחים ללקוח.
  • את הצמחים יש לשתות לאורך זה לפעמים גם כמה חודשים כדי לטפל בעומק הבעיה.
  • תוספי מזון: כמובן שזה בהתאמה אישית אבל אומגה 3 במינון גבוהה יכול לטפל בפסוריאזיס ודלקתיות בעור.
  • משחות טיפוליות: אני רוקחות משחות בהזמנה אישית למריחה חיצונית להורדת הגרד והדלקתיות, את המשחה אני מכינה לפי צורך המטופל ובהתאמה אישית, המשחה עשויה מחומרים טבעיים בלבד ולא מכילה סטרויידים.

הרשמי לניוזלטר שלי!

מוזמנות ליצור איתי קשר בכל שאלה ועניין
בטלפון, במייל או דרך הטופס בדף של צרו קשר.

טלפון

054-2280835

כתובת

סמטת האלה 15 פרדס חנה